A HEXIUM IDAXA beléptető rendszer hierarchikusan egymásra épülő hálózatokból áll.
Az alábbi ábrán egy áttekintést láthat a HEXIUM IDAXA rendszerről.
A legalsó szinten az olvasó és I/O egységek hálózata található. Ezek segítségével ajtók és sorompók nyithatók, áthaladó személyek ellenőrzése ill. azonosítása végezhető. Az olvasók működhetnek kártyás vagy gombos azonosító eszközzel.
A közvetlenül egy PC-hez tartozó olvasó feladata specifikus: ez az olvasó egység azonosító eszközök betanítására való. Akkor használjuk, mikor egy adott kártyához / gombhoz egy bizonyos személyt és annak jogosultságait rendeljük (mikor, hova léphet be a kártya új tulajdonosa). Ez az ún. helyi olvasó felhasználható riasztás nyugtázására is (a rendszer így dokumentálni tudja, hogy melyik őr nyugtázta a riasztást).
Az olvasókon kívül a HEXIUM IDAXA rendszerhez kamerák és különböző érzékelők (üvegtörésérzékelő, mozgásérzékelő, ajtónyitásérzékelő) is köthetőek igénytől függően. A kamerák közvetlen összeköttetésben vannak egy központi számítógéppel vagy videószerverrel, míg a felsorolt egyéb érzékelőket az erre a célra kifejlesztett Hexium CHSC16 egység kezeli.
A kamerák rendszámleolvasáshoz használhatóak beléptető és felügyeleti feladatokat végző rendszerekben, a CHSC16 és a hozzá kötött érzékelők őrző-védő rendszerek tipikus részei.
A kamerákhoz HexFlash infravörös fényű villantó köthető (igény esetén a kamerába beépítjük).
Az olvasó- és I/O egységek fölött az alállomások szintje található. Funkciójuk a rendszeren belül a döntés, az olvasóktól, a mozgásérzékelőktől és a PC-ből érkező információ alapján pl. egy adott ajtó vagy sorompó kinyitása. Ezen felül az alállomások – beállítástól függően – adatokat továbbítanak a központi számítógép felé, pl. hogy ki mikor lépett be egy adott kapun, történt-e kísérlet jogosulatlan belépésre, történt-e mozgásérzékelés a rendszer egy adott pontján stb.
A HEXIUM IDAXA központ feladata az egész rendszer ellenőrzése és az alállomások munkájának összehangolása. A központ folyamatosan megjeleníti a rendszer legfontosabb információit. Beállítástól függően minden kivételes esetben hangjelzéssel egybekötött riasztást ad.
A HEXIUM IDAXA központ - a jobb áttekinthetőség érdekében - a beléptetőpontok automatikus megfigyelésénél megjeleníti a felhasználók képét, így az áthaladás vizuálisan is könnyen ellenőrizhető.
Az IDAXA rendszer biztosítja a kezelő személyek jogosultsági szintek szerinti megkülönböztetését, és ennek megfelelően engedélyezi az egyes operátori műveleteket. A program funkcióihoz egyedileg adhatók a jogok hierarchikus felépítés szerint.
A HEXIUM IDAXA rendszer kiépítéstől függően lehetőséget biztosít a vendégszemélyek képének elkészítésére a kártya kiadásakor. Ezzel a funkcióval biztonságosabbá tehető a vendégkártyák kiadása és a vendégszemélyek ellenőrzése, visszakeresése képük alapján.
A fenti ábrán a központi szerverbe többféle rendszert kötöttünk be, hogy az IDAXA hierarchiája és egy Idaxára épülő rendszer lehetőségei láthatóvá váljanak.
Konkrét alkalmazásokban ennek a rendszernek csak egyes részeire van szükség, mint pl. a LAN összeköttetéssel megvalósított digitális térfigyelő rendszerek nagy telephelyek számára ill. városi térfigyelés megoldására. Itt a rendszerhez UTCU egységek vagy – videószerveren keresztül – Varicam kamerák köthetőek.
Az alábbiakban kicsit részletesebben mutatjuk be a HEXIUM IDAXA néhány tipikus alkalmazását (az áttekinthetőség érdekében erősen leegyszerűsítve az egyes rendszereket).
1. NAGY TELEPHELYEK RENDSZÁMFELISMERŐS BELÉPTETŐ RENDSZEREI
Ezeknek az IDAXA rendszereknek előnye a LAN rendszerből következő egyszerűbb kábelezés és az ebből eredő alacsonyabb kábelköltségek. A LAN felhasználása olyan helyeken jelent költségmegtakarítást ahol nagyobb távolságokra kell eljuttatni az adatokat.
A fent bemutatott példán látható rendszerbe UTCU intelligens rendszámfelismerő egységeket kötöttünk. Az azokból kijövő, jórészt már feldolgozott adatok további kezeléséhez kisebb teljesítményű PC-k is elegendőek. Ebben az esetben a PC már csak az adatbáziskezelést végzi.
A PC-knek nem kell digitalizáló kártyát tartalmazniuk, mert az UTCU intelligens rendszámfelismerő egységek elvégzik az adatok digitalizálását és feldolgozását.
LAN helyett alternatív megoldásként ADSL is használható.
Ezeket az IDAXA rendszereket ügyfeleink gyakran a következő pontban bemutatásra kerülő IP alapú videomegfigyelő rendszerrel együtt rendelik meg. Ha ugyanis a beléptető rendszert kamerás térfigyelés is kiegészíti, akkor a területen történő események, esetleges közlekedési balesetek is megfigyelhetőek a Varicam (vagy Varicam-PT) kamerák által nyújtott átnézeti kép segítségével. Ebben az esetben a videomegfigyelő rendszer kameráit nem közvetlenül a kapuknál, hanem azoktól távolabb szokták elhelyezni (pl. magasabb oszlopon vagy házfalon).
2. VÁROSI TÉRFIGYELŐ RENDSZEREK
Ezt a megoldást tipikusan nagyobb városi térfigyelő rendszerek, nagyobb telephelyek vagy irodaházak ill. sok kamerás rendszerek esetén javasoljuk.
Az IDAXA térfigyelő rendszerek a Varicam kamerák mellett gyakran tartalmaznak Varicam-PT kamerákat is, amiket a kezelő egy botkormány segítségével mozgathat. Ezek a kamerák 360 fokos térfigyelést tesznek lehetővé.
A kamerák az RS485-ös buszon külön-külön címezhetőek a dip kapcsoló segítségével. Ez teszi lehetővé egyéni vezérlésüket.
A LAN-ra a felhasználó természetesen nemcsak Varicam, hanem pl. AXIS IP kamerákat is köthet, tehát a rendszer olyan kamerákkal is képes dolgozni amik nem a Hexium termékei.
A LAN-ra csatlakoztatott videószerver a digitalizáló kártyát és a tömörítő programot helyettesíti. A LAN felé tömörített, mpeg4 formátumú kép megy ki.
A LAN-ra közvetlenül csatlakoztatható UTCU egység is, amennyiben a térfigyelő rendszerhez rendszámleolvasót is szeretnénk. Itt az UTCU használata költségmegtakarítást jelent, a rendszámleolvasás helyének a tároló munkaállomástól való viszonylag nagy távolsága miatt (alacsonyabb kábelköltségek).
A külső USB-s tároló munkaállomás esetén költséghatékonyan növelhető a munkaállomás tárolókapacitása. Ilyenkor rendszerint csak 1-2 napnyi adat van a gépen, a többi a külső tárolóegységen található. Ez a megoldás a sok kamerás rendszerek esetében sokkal praktikusabb mint tucatnyi winchester beépítése a tároló munkaállomásba. A külső tárolóegységről a felvételek közvetlenül visszanézhetők – nemcsak azon a gépen amin a felvételek készültek, hanem más számítógépen is.
A tároló munkaállomás alacsonyabb számú kezelőszemélyzet esetén természetesen megfigyelő és visszanéző funkciót is elláthat. Ez esetben a rendszer a felügyeleti megfigyelő és visszanéző munkaállomások gépei nélkül is működhet.
3. IPARI TERÜLETEK ANALÓG TÉRFIGYELŐ RENDSZEREI
Ezt a megoldást alacsonyabb kameraszámú IDAXA rendszereinkhez ajánljuk, ahol kiemelkedően fontos szempont a térfigyelés olcsón történő megvalósítása.
A rendszerek működhetnek Varicam és/vagy Varicam-PT kamerákkal. A kamerák vezérlése RS485-ös kapcsolaton keresztül történik. A képek a hagyományos analóg jeltovábbítással jutnak el a PC-be. Ott Gemini digitalizáló kártyák alakítják át az analóg jeleket digitális jelekké.
A kamerák az RS485-ös buszon külön-külön címezhetőek a dip kapcsoló segítségével. Ez teszi lehetővé egyéni vezérlésüket.
A kezelő igény esetén botkormány segítségével mozgathatja a Varicam-PT kamerákat.
Az IDAXA rendszerbe hagyományos analóg kamerák is beköthetők. Ebben az esetben természetesen nincs RS485-ös vezérlés.
A tároló munkaállomáshoz célszerű külső tárolóegységet csatlakoztatni, a tárolókapacitás költséghatékony és egyszerű módon történő megnövelése érdekében.
4. KÓRHÁZ GOMBOS BELÉPTETŐ RENDSZERE
Ebben az IDAXA rendszerben a kártyák helyett gombos azonosító eszközöket alkalmazunk, mivel azoknak a kártyával ellentétben nincs rádiósugárzásuk. Utóbbi egy kórházi alkalmazás esetében kizáró ok lehet.
A gombos olvasó egységek a védett térbe vezető összes ajtó külső és – opcionálisan – belső oldalán találhatóak. Ezen felül a központi munkaállomáshoz is tartozik egy helyi olvasó. Ez az olvasó nemcsak betanítási feladatokat lát el, hanem riasztás nyugtázását is. Utóbbi azért fontos, hogy később kideríthető legyen, hogy a személyzet melyik tagja nyugtázta a riasztást.
Riasztást – megfelelő beállítás esetén – akkor végez a rendszer, ha pl. olvasás nélküli ajtónyitás történik olyan helyen, ahol a védett térbe vezető ajtók mindkét oldalán van leolvasó egység. Ilyenkor a leolvasás nélküli áthaladás különleges eseménynek minősül.
Bizonyos olvasóink esetében van az olvasón ki- és bemenet, amelyek felhasználhatóak a zár vezérlésére és az ajtónyitás érzékelésére is. Ezt a megoldást olyan helyekre ajánljuk, ahol a védett térben is van olvasó. Ilyenkor egy proximity olvasóba kötjük be a zárvezérlést, a nyitásérzékelőt valamint a két olvasóhoz tartozó kábeleket. Ennek a megoldásnak a kábelezési költsége alacsonyabb, mintha az olvasókat, az ajtónyitás-érzékelőt és a zárat külön-külön kellene bekötni az alállomásba.
Ehhez a beléptető rendszerhez igény esetén Varicam kamerák is csatlakoztathatóak, amennyiben a beléptetést videómegfigyeléssel is ki szeretné egészíteni a megrendelő.
5.A BELÉPTETŐ RENDSZÁM- ÉS SZEMÉLYELLENŐRZŐ RENDSZER
Ez az IDAXA rendszer a be- és kilépő autósokat kettős ellenőrzésnek veti alá: egyrészt leolvassa a rendszámot és ellenőrzi a jármű jogosultságát, másrészt leellenőrzi a járműben ülő személy(ek) jogosultságát is.
Az ilyen IDAXA rendszereket olyan alkalmazásokhoz ajánljuk, ahol közel van a PC a beléptetési ponthoz (a kettő közti távolság nem nagyobb 50 m-nél). Ahol nem ez a helyzet, oda az egyes pontban leírt, UTCU rendszámfelismerő egységgel működő IDAXA rendszer telepítése gazdaságosabb.
Az ábrán látható rendszer kártyával is tudja nyitni a sorompót. Ezért a sorompóvezérlés vezetékeit az alállomásba kötöttük be. Ellenkező esetben a vezetékeket az I/O kártyába kötjük, az alállomás kikerülésével (erre a megoldásra ritkán van igény).
5.B AUTÓKAT ELLENŐRZŐ BELÉPTETŐ RENDSZER CÉGES PARKOLÓ RÉSZÉRE
Ez az IDAXA rendszer az itt ábrázolt formájában olyan parkolók ellenőrzésére alkalmas, amelyek esetében a vezetőknek nem kell fizetniük és a járművezetők azonosítása nem feladat.
A tároló munkaállomás számítógépében Apollo vagy Gemini kártyák fogadják a kamerákból érkező analóg videójeleket. Egy kártyára több kamera köthető.
A rendszer a beállított időintervallumokban (pl. „hétköznap”, „hétvége”, „ünnepnap”) a rendszám alapján automatikusan nyitja a sorompót, amennyiben az adott jármű számára az adott időpontban a belépés engedélyezett. A parkoló használata az így keletkezett eseménylista alapján bármikor visszakereshető.
6. IDAXA ŐRZŐ-VÉDŐ RENDSZER
Ezek az IDAXA rendszerek épületek, gyárak betörés elleni védelmét látják el. A központi PC-hez alállomások, azokhoz pedig CHSC16 zónagyűjtő egységek tartoznak. Ezek tartják a kapcsolatot az üvegtörés-érzékelőkkel, a passzív mozgásérzékelőkkel ill. az ajtónyitás-érzékelőkkel.
Az alállomás külön címezi a CHSC16 zónagyűjtőt továbbá az olvasókat is (egyenként).
Az ajtónyitás-érzékelők egyedi címzése riasztás esetén lehetővé teszi annak megállapítását, hogy melyik ajtónál történt a riasztást előidéző esemény.
Az IDAXA szoftveres felülete könnyen áttekinthetővé teszi a rendszerben levő zónák és partíciók állapotát. A partíciók jogosultságtól függően könnyen élesíthetők vagy hatástalaníthatók.
A zónák és partíciók aktuális állapotuk szerint listázhatóak. Így egyszerűen láthatóvá tehető aktuális riasztási állapotuk. Az automatikus listázási funkció segítségével az IDAXA képes sokpartíciós rendszereket is gyorsan áttekinthetővé tenni.
IDAXA őrző-védő rendszereink természetesen beintegrálhatóak az IDAXA szoftver által kezelt beléptető ill. egyéb felügyeleti rendszerekbe, így az adott objektum ellenőrzése egy rendszerbe fogható össze. Ez egyszerűsíti a kezelőszemélyzet munkáját.
|